FOTO/Çuçi e Manastirliu vlerësojnë mjekët dhe infermierët në Durrës: Pa kontributin tuaj nuk mund të përballohej situata pas tërmetit

TIRANË, 29 dhjetor /ATSH/- Drejtuesi qendror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi, si dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu zhvilluan një takim me mjekët dhe personelin shëndetësor në Durrës, për t’i falenderuar për punën dhe gatishmërinë e madhe që treguan për të qenë në shërbim të familjeve të prekura nga tërmeti i datës 26 nëntor.
Ministri Çuçi vlerësoi kontributin e mjekëve dhe infermierëve si shumë të rëndësishëm në përballimin e gjendjes së vështirë, sidomos në momentet e para pas lëkundjeve, por edhe më vonë duke ofruar shërbim shëndetësor në hotelet dhe qendrat ku u strehuan banorët.
“Ne kemi përballuar një situatë që edhe në vendet më të zhvilluara sot në botë nuk mund të përballohej më mirë. Kjo edhe falë meritës tuaj shumë të madhe. Ju falenderoj nga zemra si ministër i ngarkuar për gjithë operacionin qeveritar për përballimin e emergjencës. Keni qenë një ndihmesë shumë e madhe edhe për mua sepse më keni hequr një barrë të jashtëzakonshme”, tha ministri Çuçi.
Në këtë takim u shpërndanë edhe çertifikata mirënjohje nga Bashkia e Durrësit për disa mjekë dhe infermierë të qendrave të ndryshme shëndetësore jo vetëm në qytet, por edhe në zonat përreth, si dhe në Shijak e Kavajë.
e.xh/
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.