“Babale”/ Pretenca për 1 vit e gjysmë burg, reagon Salianji: Prokuroria, pjesë me llumin

TIRANË, 10 dhjetor /ATSH/ Prokuroria e Tiranës dha sot pretencën e ku kërkoi dënimin me 1 vit e 6 muaj burg për ish-deputetin e PD-së, Ervin Salianji, në lidhje me çështjen e ashtuquajtur “Babale”.

 

Në një prononcim për medien, pas dhënies së pretencës, ish-deputeti Salianji tha se sulmet ndaj tij ishin politike.

“Në gjasme pretencë prokuroria bëhet pjesë me llumin. Asnjë pabesi nuk e mposht dot të drejtën. Prokuroria politike lexoi fiks atë që tha kryeministrin. Pala që përfaqësonte Xhafajn kishte të njëjtin qëndrim me prokurorinë. Prokuroria nuk mori parasysh asnjë provë që ne kemi paraqitur. Kjo nuk është drejtësia e re, janë prokurorë të drejtësisë së vjetër. Dënimi im është kërkuar që në momentin kur kam bërë publik rastin”, tha Salianji.

Prokuroria kërkoi 1 vit e 6 muaj burg për ish-deputetin Ervin Salianji, që të konvertuara shkojnë në 3 muaj shërbim prove.

Sipas prokurorisë, të pandehurit duhet të deklarohen fajtorë për akuzën e “kallëzimit të rremë”, kryer në bashkëpunim. Nga ana tjetër, për Albert Veliun kërkohen 3 vite e 6 muaj, pasi akuzohet për “kallëzim të rremë” edhe për “kalim të paligjshëm të kufirit”, e ndërsa për Fredi Alizoin, 3 vite.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.