Leku forcon pozitat në raport me valutat kryesore

TIRANË, 9 dhjetor /ATSH/- Në tregun e këmbimit valutor vendas, të hënën Leku forcoj pozitat në raport me valutat kryesore.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euro u këmbye sot me 122.57 lekë ose 0.01 lekë më pak se në fundjavë, ndërsa dollari amerikan u zhvlerësua me 0,15 lekë duke u këmbyer në nivelin e 110.44 lekëve.
Me 0.20 lekë u zhvlerësua edhe paundi britanik, i cili këmbehet sot me 145.05 lekë.
Sipas bankierëve kursi luhatet brenda pritshmërisë së parashikuar nga Banka e Shqipërisë dhe lëvizjet i adresohen sezonit të fund vitit kur edhe tregtia ka një dinamikë zhvillimi më të madhe.
Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 110.44 -0.15
Euro EUR 122.57 -0.01
Poundi Britanik GBP 145.05 -0.20
Franga Zvicerane CHF 111.83 -0.04
Jeni Japonez (100) JPY 101.70 +0.19
Dollari Australian AUD 75.61 +0.07
Dollari Kanadez CAD 83.81 -0.12
Korona Suedeze SEK 11.66 +0.01
Korona Norvegjeze NOK 12.10 +0.01
Korona Daneze DKK 16.41 -0.01
SDR SDR 152.20 -0.04
Ari(OZ 1) XAU 162832.74 -132.68
Argjend(OZ 1) XAG 1868.64 +7.27
Juani Kinez (onshore) CNY 15.71 0.00
Juani Kinez (offshore) CNH 15.71 0.00
Lira Turke TRY 19.15 -0.05

e.xh/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.