Conte: E pamendueshme që Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut nuk iu ofrua mundësia e dialogut, e ardhmja e rajonit në lojë

TIRANE, 7 dhjetor/ATSH/-Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte deklaroi se është e  pamendueshme që Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk iu ofrua mundësia e nisjes së një rruge dialogu.

Në fjaëln e tij gjatë edicionit të 5-të të konferencës “Mediterranean dialogues” të mbajtur në Romë, Conte nënvizoi se  Europa ka një përgjegjësi të veçantë pasi aktualisht është në lojë jo vetëm e ardhmja e rajonit, por dhe e ardhmja, stabiliteti i sigurisë së kontinentit të vjetër.

“Europa ka një përgjegjësi të veçantë pasi aktualisht është në lojë jo vetëm e ardhmja e rajonit, por dhe e ardhmja, stabiliteti i sigurisë së kontinentit të vjetër.  Dua t’ju them duke pretenduar se sot NATO vështron me vëmendje sfidat që vijnë nga Jugu, siç u konfirmua në samitin e fundit të NATO-s në Londër, falë edhe këmbënguljes italiane. E nga NATO na vjen edhe një tjetër tregues. Në samitin e fundit rreth tavolinës së punës u ulën dhe përfaqësuesit e Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut. E unë shpresoj që dhe BE të kuptojë rëndësinë e përfshirjes strategjike me këto vende, të rolit strategjik të vendeve të Ballkanit Perëndimor që kanë dalje pikërisht në Mesdhe. E pra hyjnë në perspektivën e arsyetimit tonë. Është e pamendueshme që Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut nuk iu ofrua mundësia e nisjes së një rruge dialogu me perspektivën e përfshirjes së tyre në BE”, u shpreh ndër të tjera kryeministri Italian.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.