AUSTRALI – Qytetarët evakuohen si pasojë e zjarreve

SIDNEI, 7 dhjetor /ATSH-MIA/- Zjarri i madh që ka rënë në Sidnei nuk mund të shuhet, raportuan shërbimet zjarrëfikëse në Australi, të cilët luftojnë me zjarret në mbarë botën.

Zjarri që ka përfshirë rreth 300,000 hektarë tokë, është vetëm një orë larg qytetit më të banuar nëp Australi. Tymi i zjarreve ka shkaktuar problem shëndetësore tek banorët e Sidneit.

Banorët të cilët nuk mund të mbrojnë pronat e tyre nga zjarri, janë urdhëruar të braktisin menjëherë banesat e tyre.

Si pasojë e rënies së zjarreve që prej tetorit, në Australi kanë humbur jetën më shumë se gjashtë persona dhe janë shkatërruar mbi 700 shtëpi.

Zjarret kanë përfshirë shtetet Kuinsklend, Viktoria, Australia Jugore, Australia Perëndimore dhe Tasmania.

Momentalisht, kanë rënë më shumë se 95 zjarre, ndërsa në terren janë angazhuar rreth 2,2 mijë zjarrëfikës.//a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.