Këmbimi valutor/ Dollari zhvlerësohet në raport me lekun

TIRANË, 3 dhjetor /ATSH/ – Në tregun e këmbimit valutor vendas, të martën, Leku forcoi pozitat në raport me dollarin amerikan dhe u zhvlerësua në këmbim me valutat e tjera.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, dollari këmbehet me 110.80 lekë ose 0.56 lekë më pak se një ditë më parë, ndërsa monedha e përbashkët europiane është forcuar sot lehtë me 0.02 lek duke u këmbyer me 122.63 lekë.
Sipas aktorëve të tregut, kursi është i qëndrueshëm dhe në këtë fillim dhjetori, që është muaji i fundit i vitit 2019, luhatjet janë brenda pritshmërive dhe parashikimeve.
Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 110.80 -0.56
Euro EUR 122.63 +0.02
Poundi Britanik GBP 143.84 +0.23
Franga Zvicerane CHF 112.01 +0.57
Jeni Japonez (100) JPY 101.81 +0.22
Dollari Australian AUD 75.79 +0.19
Dollari Kanadez CAD 83.28 -0.55
Korona Suedeze SEK 11.62 -0.03
Korona Norvegjeze NOK 12.08 -0.03
Korona Daneze DKK 16.42 +0.01
SDR SDR 152.05 -0.84
Ari(OZ 1) XAU 162872.68 +613.82
Argjend(OZ 1) XAG 1884.03 +6.50
Juani Kinez (onshore) CNY 15.69 -0.12
Juani Kinez (offshore) CNH 15.67 -0.15
Lira Turke TRY 19.30 -0.03

e.xh/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.