3 pikat e PD për situatën e tërmetit, Rama: Basha të vijë dhe të bëjë propozimet në tryezë

TIRANË, 2 dhjetor  /ATSH – I. Vata/- Kryeministri Edi Rama i përgjigjet kryetarit të PD-së Lulzim Basha në lidhje me propozimet e tij me tri pika për situatën pas tërmetit.

Rama tha se Basha nuk duhet që të bëjë propozime si ato që bën për Reformën Zgjedhore apo Reformën në Drejtësi, por të shtrojë propozimet në tavolinë.

“Do të ishte mirë që Lulzim Basha dhe forcat politike të mos bënin propozime si ata propozimet si Reforma Zgjedhore ose Reforma në Drejtësi, si gjithmonë e ke aty, ose hap krahun, por të vijë në tavolinë dhe t’i diskutojmë gjërat me njerzillëk, pa parti, sepse këtu nuk jemi duke bërë garë socialistët me demokratët, por këtu jemi duke bërë një garë jo me njëri-tjetrin, por një garë me kohën, një garë me tensionin dhe emocionet e rënda që përjetojnë njerëzit, dhe natyrisht një garë me të ardhmen, që të mos humbim mundësinë, që të ringrihemi më të fortë se ç’ishim përpara”, – tha Rama.

Rama tha se iu përgjigjëm ftesës së Presidentit, se ajo që kemi me Metën s’është asgjë përballë asaj që na ra të gjithëve.

“Ne me Presidentin e Republikës jemi në konflikt të hapur, kemi konflikt institucional ekstrem, kemi një komision të ngritur për ta shkarkuar. Presidenti i Republikës na thërret dhe ne do themi ‘jo nuk vijmë’? Ne shkuam aty sikur s’ka ndodhur asgjë dhe realisht nuk ka ndodhur asgjë në raport me atë që na ka ndodhur të gjithëve, dhe këtu kushdo që do të japë një kontribut është i mirëseardhur, ne duhet ta përqafojmë. Por këto pikat që më thoni ju janë qesharake dhe shumë zhgënjyese”, – tha ai. /j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.