Festa e Çlirimit/ Ambasada e SHBA-së uron shqiptarët me vargjet frymëzuese të Çajupit

TIRANË, 29 nëntor/ATSH/ Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës zgjodhi sot vargjet frymëzuese të poetit të madh shqiptar, Andon Zako Çajupi, për të uruar shqiptarët për Ditën e Çlirimit.

“Ku i duket balta m’e e ëmbël se mjalta? Në vend të tij. Ku munt të gëzojë dhe me nder të rrojë? Në Shqipëri”, janë vargjet e Çajupit të zgjedhura nga Ambasada e SHBA-së.

Sot është Dita e Çlirimit të Shqipërisë, por nuk u festua në respekt të viktimave të tërmetit të 26 nëntorit që goditi vendin, ku mbetën të vdekur 49 persona./k.s/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.