Ekip nga Izraeli për të ndihmuar me situatën pas tërmetit në Shqipëri

TIRANË, 26 nëntor /ATSH/ Ekipeve nga vendet e Bashkimit Europian dhe ato të rajonit në ndihmë të Shqipërisë pas tërmetit të fuqishëm të mëngjesit të sotëm, i shtohet edhe ai izraelit.

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme njoftoi  se një ekip i emergjencave nga Izraeli, Mevoot Hermon Search& Rescue Unit, do të mbërrijë nesër në Shqipëri, për të dhënë ndihmë për të prekurit nga tërmeti.

Ekipet izraelite kanë një përvojë të madhe ndërkombëtare në menaxhimin e situatave të jashtëzakonshme dhe kanë dhënë kontributin e tyre në shumë vende të botës.

Banorët e zonave më të prekura si Durrësi e Thumana do të akomodohen në çadra,  ndërsa pritet përfundimi i kërkimeve në rrënoja për të mbijetuar.

Tërmeti me magnitudë 6.3 ballë të shkallës Rihter ra në orën 03.55 të mëngjesit të së martës.

Sipas të dhënave nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, raportohet se epiqendra e tërmetit ishte 10 kilometra nga Durrësi dhe 31 kilometra nga Tirana. /j.p/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.