Gara për kryeprokurorin/ Marku letër KLP, kërkon informacion për pikëzimin e kandidatëve

TIRANË, 19 nëntor /ATSH/ Prokurorja e Përgjithshme e përkohshme Arta Marku ka kërkuar ditën e sotme informacion nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë për vlerësimin dhe procesin e pikëzimit nga secili anëtar, bashkë me analizën dhe metodologjinë përkatëse të vlerësimit të ndjekur nga secili anëtar.

Përmes një letre, Marku tha se ka si synim me këtë kërkesë shqyrtimin e mundësisë së ankimimit të vendimit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë që e rendit të dytën në listën e kandidatëve për Prokuror të Përgjithshëm.

Arta Marku, e cila garon për këtë post është renditur e dyta pas prokurorit Olsian Çela me 459 pikë, dhe para prokurores Fatjona Memçaj me 362 pikë. Marku në këtë renditje ka 406 pikë. Ky listim u votua unanimisht nga anëtarët e Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Katër kriteret mbi të cilat ata u vlerësuan janë: Aftësia profesionale; integriteti moral; aftësia organizative dhe drejtuese; elementë shtesë. /j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.