SHËNDETËSI – Cigaret elektronike me rrezik për sistemin kardiovaskular

PARIS, 10 nëntor /ATSH-AFP/ – Cigaret elektronike mund të kenë efekte të dëmshme për sistemin kardiovaskular, sipas një studimi, që e gjykon si të parakohshme që ato të konsiderohen si alternativë e sigurt për cigaret e zakonshme.

“Cigaret elektronike përmbajnë nikotinë, grimca shumë të vogla, metale dhe aroma, nuk janë vetë avuj uji të padëmshëm”, theksoi autori kryesor i këtij studimi, Loren Wold i Universitetit të Ohajos.

“Studimet mbi ndotjen e ajrit tregojnë se grimcat e imëta (më pak se 2,5 mikronë) depërtojnë në qarkullimin e gjakut dhe kanë ndikim te zemra. Të dhënat mbi cigaret elektronike anojnë nga ky drejtim”, vazhdon ai.

Autorët e këtij studimi vënë theksin mbi veprimin e nikotinës, që rrit tensionin e gjakut dhe ritmin kardiak, si edhe mbi grimcat e imëta, që mund të shkaktojnë ngurtësim të arterieve dhe malcime.

Sipas studiuesve, të gjitha këto efekte sugjerojnë se përdorimi kronik i cigareve elektronike mund të rrisë zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare./ /ervo/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.