Leku forcon pozitat ndaj valutave

TIRANË, 4 nëntor /ATSH/- Në tregun e këmbimit valutor vendas, këtë fillim jave që përkon edhe me fillim muajin nëntor 2019, leku ka forcuar pozitat në raport me valuat e huaja.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha vendase ka fituar 0.25 lekë dhe 0.11 lekë respektivisht ndaj dollarit amerikan dhe euros.
Sot euro këmbehet me 123 lekë dhe monedha e gjelbër amerikane këmbehet 110.34 lekë.
Ndërsa paundi britanik është zhvlerësuar me 0.72 lekë krahasuar me fundjavën e kaluar dhe franga zvicerane ka humbur 0.40 lekë.
Sipas aktorëve të tregut, luhatjet janë të pritshme dhe brenda parashikimeve të Bankës Qendrore, ndërsa pritet qe efektet e sezonalitetit të reflektohen muajin e ardhshëm kur shtohen flukset tregtare për shkak të festave të fundvitit.
Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 110.34 -0.25
Euro EUR 123.08 -0.11
Poundi Britanik GBP 142.45 -0.72
Franga Zvicerane CHF 111.62 -0.40
Jeni Japonez (100) JPY 101.76 -0.59
Dollari Australian AUD 76.20 -0.04
Dollari Kanadez CAD 83.86 -0.14
Korona Suedeze SEK 11.53 +0.05
Korona Norvegjeze NOK 12.14 +0.05
Korona Daneze DKK 16.48 -0.01
SDR SDR 152.27 -0.28
Ari(OZ 1) XAU 166568.16 -378.50
Argjend(OZ 1) XAG 1993.77 +0.94
Juani Kinez (onshore) CNY 15.69 -0.02
Juani Kinez (offshore) CNH 15.69 -0.01
Lira Turke TRY 19.38 +0.05

 

e.xh/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.