SHBA – Trump: Shumë qytetarë turq kanë humbur jetën për shkak të konflikteve kufitare

UASHINGTON, 22 tetor /ATSH-AA/ – Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, në mbrojtje të vendimit të tij për tërheqjen e forcave amerikane nga Siria, ka deklaruar se mjaft turq kanë humbur jetën si rezultat i konflikteve në kufijtë e Turqisë.

“Ju duhet të shikoni të dy mënyrat. Ne kemi një lajm shumë të mirë që po vjen. Mbajtja e armëpushimit”, u tha Trump gazetarëve pasi thirri zyrtarët e lartë në Shtëpinë e Bardhë.

Më 9 nëntor, Turqia nisi operacionin “Burimi i Paqes” për të eliminuar terroristët nga verilindje e Sirisë, në mënyrë që të sigurojë kufijtë e Turqisë, të ndihmojë në kthimin e sigurt të refugjatëve sirianë dhe të garantojë integritetin territorial të Sirisë.

Më 17 janar, Turqia u pajtua të pezullojë operacionin për 120 orë për të lejuar tërheqjen e terroristëve të YPG/PKK-së nga zona e sigurt e planifikuar./   /os/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.