Këmbim valutor/ Kërkesë-oferta dikton ecurinë e luhatjeve

TIRANË, 5 tetor /ATSH/ – Në tregun e këmbimit valutor vendas kërkesë-oferta dikton luhatjet e kursit të këmbimit të monedhave.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euro këmbehet këtë fundjavë me 122,58 lekë ose 0,08 lekë më pak se një ditë më parë dhe dollari amerikan është zhvlerësuar me 0,31 lekë duke u këmbyer me 111,66 lekë.

Forcimi i pozitës së lekut në raport me valutat kryesore, është në nivele të lehta dhe kursi i këmbimit vijon të jetë i qëndrueshëm brenda parashikimeve të Bankës Qendrore, bën të ditur BSH-ja.

Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 111.66 -0.31
Euro EUR 122.58 -0.08
Poundi britanik GBP 137.71 -0.11
Franga zvicerane CHF 112.15 +0.06
Jeni japonez (100) JPY 104.61 +0.03
Dollari australian AUD 75.46 +0.22
Dollari kanadez CAD 83.82 -0.17
Korona suedeze SEK 11.35 +0.03
Korona norvegjeze NOK 12.25 -0.01
Korona daneze DKK 16.42 -0.02
SDR SDR 152.49 -0.11
Ari (OZ 1) XAU 168519.51 +154.07
Argjend (OZ 1) XAG 1962.96 -10.10
Juani kinez (onshore) CNY 15.62 -0.05
Juani kinez (offshore) CNH 15.67 -0.03
Lira turke TRY 19.58 -0.09

/e.xh/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.