Vendimi i Bundestagut për Shqipërinë, Maas: Shpërblim i reformave

TIRANË, 27 Shtator /ATSH/ – Ministri i Jashtëm i Republikës Federale të Gjermanisë, Heiko Maas deklaron se votimi i Bundestagut shpjegon se reformat po shpërblehen.

“Të dy vendet duhet të vazhdojnë përpjekjet për të bërë përparime të mëtejshme në rrugën e pranimit në BE”, është shprehur Maas më tej.

Sipas tij, “të dy vendet duhet të vazhdojnë përpjekjet për të bërë përparime të mëtejshme në rrugën e pranimit në BE”.

“Miratimi nga Bundestagu gjerman për fillimin e negociatave të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut tregon një mesazh të rëndësishëm. Votimi thekson rëndësinë e Ballkanit Perëndimor për BE. Në të njëjtën kohë shpjegon se reformat po shpërblehen. Të dy vendet duhet të vazhdojnë përpjekjet për të bërë përparime të mëtejshme në rrugën e pranimit në BE. Jemi të sigurt se qasja e kushtëzuar, e sugjeruar nga Bundestagu gjerman, do të bindë vendet e tjera në BE të bien dakord për fillimin e negociatave të pranimit”, ka deklaruar ministri i Jashtëm i Republikës Federale të Gjermanisë, Heiko Maas.

/sara/ a.jor. /gj.mima/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.