FRANCË – Notrë Dam ende në rrezik

PARIS, 13 shtator /ATSH-ANSA/- Katedralja e famshme e Notrë Damit në Paris është ende në rrezik për shkak të brishtësisë dhe kolapsit të një skele të ndërtuar rreth harkut të parë pas zjarrit të 15 prillit, deklaroi arkitekti i cili udhëheq rindërtimin të katedrales, Philippe Villeneuve.

“Monumenti është në rrezik nga dy pjesë, në atë të harqeve që gjithmonë mund të bien  dhe të skelës që mund të shembet’’, shtoi ai.

”Nuk ka ‘gjymtyrë’. Aty janë rreth 200-300 tonë hekurishte”, tha eksperti./   /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.