KOMENT – FT: Ekip i shkëlqyer komisionerësh që mbron interesat europiane

BRUKSEL, 11 shtator /ATSH-ANSA/ – Ursula von der Leyen ka bërë së bashku një ekip të shkëlqyer komisionerësh europianë për të udhëhequr ekzekutivin e BE-së për pesë vitet e ardhshme, shkruhet në gazetën britanike ”Financial Times”.

”Ursula von der Leyen ka krijuan një strukturë në dy nivele me komisionerë të vjetër dhe i rinj duke mbajtur më të mirët e ekipit të mëparshëm dhe duke arritur ekuilibrin e gjinive, duke u atribuar grave shumë nga detyrat më të rëndësishme”, shkruan gazeta britanike.

”Midis tyre është dhe Danger Margrethe Vestager, e cila do të jetë përgjegjëse për Ekonominë Dixhitale duke ruajtur kontrollin mbi antitrustin, një shenjë e qëllimit të Brukselit për të zvogëluar fushën e gjigantëve të hi-tech të SHBA dhe duke mbrojtur interesat e konsumatorëve në Europë dhe më gjerë”, theksoi FT.

Ndërsa për Paolo Gentilonin, të cilit i janë besuar Çështjet Ekonomike në BE, gazeta shton se atij iu caktua roli ekonomik për diskutime me Romën për ”kufijtë e deficitit italian”.

”Komisionerët europianë duhet të përfaqësojë interesat europiane dhe jo ato kombëtare dhe mund të ishte më e lehtë për këtë të fundit të sigurojë të vërteta që është e vështirë të pranohen, për shkak se do të akuzohet gjithnjë nga bashkatdhetarët se ka favorizuar ish- aleatët”, përfundon artikullin ”Financial Times”./   /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.