BM – Sekuestrohet heroinë me vlerë 132 milionë euro

LONDËR, 4 shtator /ATSH-ANSA/ – Autoritetet britanike kanë sekuestruar një sasi rekord prej 1,3 tonësh heroinë me vlerë mbi 132 milionë euro, raporton e përditshmja britanike ”The Guardian”.

Sasia e drogës ishte në bordin e një anijeje kontejnerësh që mbërriti në portin e Felixstowe, në juglindje të Britanisë së Madhe, më 30 gusht.

Policia zbuloi heroinën në pako një kilogramëshe me etiketat ”proteinë pluhur”, të fshehura në kuti të mbushura me peshqirë.

Pas sekuestrimit së drogës, autoritetet e nisën anijen ”MV Gjibraltar” drejt Anversës./ /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.