HAPËSIRË – Sonda kineze zbulon një substancë misterioze në Hënë

PEKIN, 3 shtator /ATSH-ANSA/ – Një substancë xhelatinoze misterioze, e ndritshme dhe me ngjyrë të pazakontë, u identifikua në anën e fshehur të Hënës, në bazën e një krateri të vogël nga sonda kinez Yu-Tu 2, që ka eksploruar tokën hënore që nga janari i kaluar.

Zbulimi misterioz daton në 28 korrikun e kaluar, kur Yu-Tu 2 ishte gati të fillonte procedurat e zakonshme për të mbrojtur qarqet e saj delikate nga nxehtësia e ditës së gjatë hënore (e cila zgjat rreth dy javë tokësore).

Pasi teknikët në qendrën e kontrollit të hapësirës ajrore të Pekinit ishin gati të dërgonin komandën e mbylljes, diçka e pazakontë do të dilte nga pamjet më të fundit të panoramës së marrë nga Yu-Tu 2: një krater i vogël që përmbante një material të çuditshëm.

Pas një takimi të shkurtër, teknikët kinezë vendosën ta mbanin aktiv roverin për një kohë më të gjatë, në mënyrë që ta bëjnë atë të lëvizë drejt perëndimit për të studiuar më mirë materialin misterioz falë përdorimit të spektrometrave infra të kuqe.

Ende nuk ka një shpjegim zyrtar (si dhe pamjet, të cilat nuk janë transmetuar akoma nga agjencia kineze hapësinore CNSA), por hipoteza më e besueshme është se është një material qelqi, i shkrirë nga nxehtësia e ndikimit të meteorit që do të kishte formuar kohët e fundit kraterin e vogël./  /os/ a.jor.

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.