GJERMANI – Mitsotakis vizitë në Berlin, takime me Merkel

BERLIN, 29 gusht /ATSH-DPA/- Kryeministri Grek Kyriakos Mitsotakis u takua në Berlin me kancelaren gjermane Angela Merkel, gjatë vizitës së tij të parë në Gjermani që nga marrja e detyrës në muajin korrik.

Të dy udhëheqësit diskutuan mbi migracionin dhe investimet gjermane në Greqi, të cilat Mitsotakis dëshiron të rrisë.

Ende nuk është e qartë nëse kryeministri grek do të dëshironte të tregojë pagesat e dëmshpërblimit të Luftës së Dytë Botërore nga Gjermania, të cilën vendi e ka kërkuar vazhdimisht ndër vite.

Vetëm disa ditë para 80 vjetorit të pushtimit të Polonisë, çështja u kthye në vëmendje – dhe nën paraardhësin e Mitsotakis, Alexis Tsipras, ku  Greqi kërkoi që të hapnin zyrtarisht negociatat për dëmshpërblim nga ana e Gjermanisë.   /os/j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.