Këmbim valutor/ Leku zhvlerësohet në raport me valutat kryesore

TIRANË, 28 gusht /ATSH/- Në tregun e këmbimit valutor vendas, të mërkurën, leku u zhvlerësua ndjeshëm në raport me monedhën e përbashkët europiane euro dhe dollarin amerikan.

Me afrimin e fundit të sezonit turistik, në këto ditë të fund gusht euro po rikuperon pozitat  duke u këmbyer mbi 122 lekë, gjysmë pikë më shumë se një ditë më parë. Gjithashtu edhe dollari amerikan u këmbye në nivelin e 109,99 lekëve, rreth 0,65 lekë më shumë se një ditë më parë.

Paundi britanik u rrit me 0,4 lekë, duke u kuotuar në nivelin e 134,3 lekëve. Rritje njohu edhe Franga Zvicerane, ku sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, këmbehet sot me  112 lekë, 0,45 lekë më shumë.

Që nga fillimi i vitit deri në 27 gusht, kursi mesatar i euros është 123,3 lekë, nga 127,6 lekë që është mesatarja e 2018-s, me një nënçmim prej 4.3 lekësh. /e.xh/j.p/

Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 109.99 +0.65
Euro EUR 122.03 +0.54
Poundi Britanik GBP 134.33 +0.41
Franga Zvicerane CHF 112.06 +0.45
Jeni Japonez (100) JPY 104.00 +0.61
Dollari Australian AUD 74.14 +0.22
Dollari Kanadez CAD 82.71 +0.06
Korona Suedeze SEK 11.36 0.00
Korona Norvegjeze NOK 12.19 +0.03
Korona Daneze DKK 16.36 +0.07
SDR SDR 150.89 +0.84
Ari(OZ 1) XAU 169571.58 +2,119.86
Argjend(OZ 1) XAG 2021.62 +82.60
Juani Kinez (onshore) CNY 15.36 +0.10
Juani Kinez (offshore) CNH 15.34 +0.10
Lira Turke TRY 18.97 +0.20
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.