Tregu valutor/ Leku forcon pozitat me euron, zhvlerësohet ndaj dollarit

TIRANË, 22 gusht /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas të enjten, leku forcoi lehtë pozitat në raport me monedhën e përbashkët europiane dhe u zhvlerësua kundrejt dollarit amerikan.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euro këmbhet sot me 121,15 lek ose 0,03 lekë më pak se një ditë më parë, ndërsa dollari amerikan këmbehet me 109,26 lekë ose 0,12 lekë më shumë se ditën e mërkurë.
Sipas Bankës së Shqipërisë, luhatjet e kursit janë brenda pritshmërive dhe reflektojnë lëvizjet sipas kursit ndërkombëtar, por edhe faktorëve sezonalë, si p.sh. turizmi aktualisht.
Përditësimi i fundit: 22.08.2019  12:31:38
Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 109.26 +0.12
Euro EUR 121.15 -0.03
Poundi Britanik GBP 132.48 +0.04
Franga Zvicerane CHF 111.27 -0.10
Jeni Japonez (100) JPY 102.73 +0.22
Dollari Australian AUD 73.90 -0.17
Dollari Kanadez CAD 82.21 +0.16
Korona Suedeze SEK 11.30 -0.01
Korona Norvegjeze NOK 12.18 0.00
Korona Daneze DKK 16.24 0.00
SDR SDR 149.87 +0.28
Ari(OZ 1) XAU 163423.46 -208.68
Argjend(OZ 1) XAG 1857.86 -7.53
Juani Kinez (onshore) CNY 15.42 -0.03
Juani Kinez (offshore) CNH 15.41 -0.03
Lira Turke TRY 18.96 -0.15
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.