KORE E VERIUT – Pheniani teston dy raketa, hedh poshtë kërkesën e Seulit për dialog

PHENIAN, 16 gusht /ATSH-AFP/ – Koreja e Veriut testoi sot dy raketa të paidentifikuara në det dhe hodhi poshtë kërkesën e vazhdueshme për dialog nga presidenti koreano-jugor duke refuzuar çdo diskutim për paqe me Seulin.

Ky testim, i gjashti i këtij lloji në tre javë, është një mënyrë për të protestuar kundër manovrave të përbashkëta ushtarake mes Koresë së Jugut dhe SHBA-së.

Drejtuesi koreano-verior, Kim Jong Un i cilësoi këto testime si një paralajmërim zyrtar për Korenë e Jugut.

Pheniani vazhdon të protestojë kundër këtyre lloj manovrash në Korenë e Jugut, të cilat i konsideron si provë e një pushtimi të territorit të tij./

/ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.