STAMBOLL – Futbollistët e superkupës vlejnë dy miliardë euro

STAMBOLL, 14 gusht /ATSH-AA/ – Vlera e lojtarëve të ekipeve angleze Liverpool dhe Chelsea që do të përballen sonte në Stamboll në ndeshjen për superkupën e UEFA arrin në 1,91 miliardë euro.

Sipas të dhënave të faqes gjermane të internetit Transfermarkt, vlera e parashikuar e tregut për lojtarët në listën e Liverpool, e cila sezonin e kaluar doli fituese e Ligës së Kampionëve UEFA, është 1.08 miliardë euro.

Ndërsa për Chelsea që arriti fitoren e Ligës Evropiane UEFA është 835,75 milionë euro.

Para ndeshjes finale që do të zhvillohet në BJK Vodafone Park futbollistët më të shtrenjtë janë ylli egjiptian i Liverpool, Muhammed Salah me 150 milionë euro, ndërsa nga ekipi i Chelsea mesfushori francez N’Golo Kante me 100 milionë euro.

Vlerat për lojtarët e Liverpool:

Futbollisti Vlera (euro)
Muhammed Salah 150 milionë
Sadio Mane 120 milionë
Virgil van Dijk 90 milionë
Alisson 80 milionë
Roberto Firmino 80 milionë
Trent Alexander-Arnold 80 milionë
Andrew Robertson 60 milionë
Naby Keita 60 milionë
Georginio Wijnaldum 50 milionë
Fabinho 50 milionë
Jordan Henderson 35 milionë
Alex Oxlade-Chamberlain 35 milionë
Joe Gomez 35 milionë
Joel Matip 30 milionë
Xherdan Shaqiri 25 milionë
Dejan Lovren 20 milionë
Divock Origi 20 milionë
James Milner 15 milionë
Adam Lallana 15 milionë
Nathaniel Clyne 12 milionë
Rhian Brewster 4 milionë
Ki-Jana Hoever 4 milionë
Adrian 3,5 milionë
Sepp van den Berg 2 milionë
Ryan Kent 1,75 milionë
Curtis Jones 1,50 milionë
Yasser Larouci 1,50 milionë
Caoimhin Kelleher 500 mijë
GJITHSEJ 1,08 miliardë euro

 

Vlera e për lojtarët e Chelsea:

 

Futbollisti Vlera (euro)
N’Golo Kante 100 milionë
Jorginho 65 milionë
Kepa 60 milionë
Christian Pulisic 60 milionë
Antonio Rüdiger 50 milionë
Willian 40 milionë
Marcos Alonso 40 milionë
Mateo Kovacic 35 milionë
Cesar Azpilicueta 35 milionë
Tiemoue Bakayoko 35 milionë
Callum Hudson-Odoi 35 milionë
Ross Barkley 30 milionë
Michy Batshuayi 30 milionë
Andreas Christensen 30 milionë
Ruben Loftus-Cheek 30 milionë
Kurt Zouma 25 milionë
Pedro 20 milionë
Tammy Abraham 20 milionë
Olivier Giroud 15 milionë
Davide Zappacosta 15 milionë
Emerson 15 milionë
Mason Mount 12 milionë
Marco van Ginkel 10 milionë
Kenedy 10 milionë
Kenneth Omeruo 5 milionë
Abdul Rahman Baba 5 milionë
Michael Hector 3 milionë
Danilo Pantic 2,75 milionë
Lucas Piazon 1,50 milionë
Willy Caballero 1 milionë
Jamal Blackman 500 mijë
GJITHSEJ 835,75 milionë
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.