Investimet në sektorin e ujit, dyfishohet numri i përfituesve në 7 muajt e parë të vitit

TIRANË, 14 gusht /ATSH/ Furnizimi i pandërprerë dhe rritja e cilësisë së ujit të pijshëm është përfituar në këta shtatë muaj të parë të vitit nga 2 herë më shumë banorë të zonave urbane ku janë kryer investime.

Kështu, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë bëri të ditur se investimet në sektorin e ujit, modernizimi dhe transformimi rrënjësor në infrastrukturë kanë ndikuar drejtpërdrejt në përmirësimin e jetesës së qytetarëve dhe rritjen ekonomike drejt zhvillimit të qëndrueshëm.

Sipas kësaj ministrie, vetëm në 7-mujorin e parë të vitit, skuadra e AKUM ka bërë një punë të konsiderueshme duke 2-fishuar numrin e banorëve të zonave urbane që kanë përfituar nga këto investime, ndërkohë parashikohet që brenda vitit 2020 ky numër të 4-fishohet duke impaktuar 1.1 milion banorë.

Infrastruktura e shërbimeve për qytetarët është në fokus të punës së mëtejshme të autoriteteve shtetërore.  /j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.