KOMENT – Merr fund traktati që i dha fund Luftës së Ftohtë

UASHINGTON, 2 gusht /ATSH-ANSA/ – I nënshkruar në Uashington më 8 dhjetor 1987 nga presidenti i atëhershëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Ronald Reagan dhe nga ai i BRSS-së, Mihail Gorbaçoc, Traktati i INF (Traktati i Forcave Bërthamore të Rendit të Brendshëm) prej të cilit si SHBA ashtu edhe Rusia hoqën dorë sot, sanksionoi çmontimin e të gjitha raketave termocentrale bërthamore me një interval midis 500 dhe 5 000 kilometra, që çoi në eliminimin nga kontinenti i vjetër të raketave sovjetike ”SS-20” nga njëra anë dhe ”Pershing-2” dhe ”Tomahawk Cruise” nga ana tjetër.

Traktati ishte marrëveshja e parë e çarmatimit dhe jo thjesht kufizim i një tërësie të armatimit.

Ishte një nga gurthemelet e shkrirjes së tensioneve mes dy superfuqitë, bazat e të cilit ishin hedhur një vit më parë në samitin historik të Rejkjavikut mes Reaganit dhe Gorbaçovit.

Propozimi për një hap prapa nga SHBA dhe BRSS, erdhi në atë kohë në veçanti nga kancelari gjerman, Helmut Schmidt, për t’i dhënë fund luftës së forcës që kishte zgjatur të paktën 10 vjet, gjatë së cilës mbizotëronte terrori për një luftë bërthamore.

Traktati INF shënoi një pikë kthese mbi kontrollin të armëve dhe u pranua me entuziazëm nga lëvizjet pacifiste që ndërkohë ishin duke u zhvilluar në të dy anët e Atlantikut.

Hapat e radhës ishin 19 nëntori 1990, firma në Paris i një marrëveshje shumëpalëshe që uli armët konvencionale në Evropë me firmat e George Bush dhe Gorbaçov, së bashku me liderët e tjerë të NATO-s dhe Traktatit të Varshavës.

Më në fund, më 31 korrik 1991 Bush dhe Gorbaçov nënshkruan traktatin për zvogëlimin me 30-35% të armatimeve bërthamore./  /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.