SHBA – Shtëpia e Bardhë: Trump për vizitë në Poloni dhe Danimarkë

UASHINGTON, 31 korrik /ATSH-DPA/ – Presidenti amerikan, Donald Trump do të vizitojë Poloninë dhe Danimarkën në fund të muajit tjetër pas udhëtimit të tij në Francë për G7, njoftoi sot Shtëpia e Bardhë.

Vizita në dy vendet do të zhvillohet nga 31 gushti deri më 3 shtator. Më 1 shator, presidenti do të marrë pjesë në eventet që do të zhvillohen në Varshavë në kujtim të 80-vjetorit fillimit të Luftës së Dytë Botërore.

Në Danimarkë, Trump do të takohet me mbretëreshën Margrethe II.

Presidenti polak, Andrzej Duda që vizitoi Shtëpinë e Bardhë në qershor, ftoi homologun e tij amerikan në Varshavë për të asistuar evetet përkujtuese të fillimit të Luftës së Dytë Botërore.

Që prej vizitës së Duda, dy vendet kanë vendosur të rrisin bashkëpunimin ushtarak. /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.