SUEDI – “Volvo” tërheq gjysmë milioni automjete në botë

STOKHOLM, 22 korrik /ATSH-AFP/ – Prodhuesi suedez i automjeteve, “Volvo”, nën pronësinë e kompanisë kineze “Geely”, njoftoi sot tërheqjen e 507 000 makinave në botë për shkak të një përbërësi defektoz që është gjetur në motorin e disa modeleve, që mund të shkaktojë zjarr.

“Ky defekt prek motorët diezel 2000 litra me katër cilindra të modeleve S60, S80, S90, V40, V60, V70 dhe V90 si dhe ato luksoze model SUV XC60 dhe XC90, të gjitha të prodhuara që prej vitit 2014”, njoftoi zëdhënësi i kompanisë, Stefan Elfstrom.

“Hetimet e zhvilluara nga Volvo kanë treguar se në raste shumë të rralla, një pjesë plastike e motorit mund të shkrijë dhe të deformohet”, tregoi Elfstrom, duke theksuar se në rastin më të keq, është e mundur që të bjerë zjarr në motor.

Sipas prodhuesit suedez, asnjë aksident i lidhur me këtë anomali nuk ka ndodhur deri tani. /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.