AUSTRI – Gjysma e gazetarëve të shqetësuar për lirinë e shtypit

VJENË, 17 korrik /ATSH-APA/ – Një sondazh i gazetarëve austriakë tregoi se gjysma e tyre besonin se liria e shtypit ishte e rrezikuar.

”Pothuajse një gazetar në dy tha se ata ishin të prekur nga ndërhyrjet”, sipas një sondazhi nga Marketagent.com dhe Ecker & Partner, që publikuan raportin.

Pothuajse 45% e gazetarëve austriakë thanë se liria e shtypit në Austri ishte në rrezik.

Anketimi u bë menjëherë pas shpërthimit të skandalit të Ibizas.

Në Gjermani, e njëjta gjë vlen edhe për 35 % të gazetarëve.

Sondazhi tregoi se 26% e popullatës austriake ishte e shqetësuar për lirinë e shtypit.

Rreth 78% e të anketuarve thanë se kushtet e punës në Austri ishin përkeqësuar.

Pothuajse 511 gazetarë u intervistuan për anketimin mes 29 majit dhe 16 qershorit.

Rreth 152 prej ishin nga Austria, 278 nga Gjermania dhe 81 nga Zvicra./  /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.