Rama-bizneseve: Mos e sprovoni shtetin, kush nuk lëshon faturë asnjë tolerim

TIRANË, 15 korrik /ATSH-Gjergji Mima/ – Kryeministri Edi Rama ka apeluar sot biznesit që të mos sprovojë administratën dhe shtetin duke mos punuar rregullisht me faturat përkatëse.

Gjatë një takimi me drejtuesit e Tatimeve, Kryeministri Rama theksoi se, “kemi zgjedhur prej më shumë se 6 muajsh një qasje këshilluese, informuese, edukuese, duke mos preferuar të shkojmë tek hapi i fundit, pa bërë hapat e tjerë”.

Kjo periudhë, theksoi Rama “ka përfunduar dhe besoj që legjislacioni është i qartë dhe masat që legjislacioni parashikon për çdo biznes që nuk punon rregullisht me faturat përkatëse janë të atilla që nuk ja vlen aventura e moslëshimit të faturës”.

“Dihet që nëse nuk lëshon një kupon në një lokal, të mbyllet lokali. Në një njësi tregtare, të mbyllet njësia, për një periudhë që të sjell një dëm të madh”, u shpreh Kryeministri.

“Kështu që ju lutem të gjithëve mos e sprovoni administratën dhe mos e sprovoni shtetin, sepse nuk do tolerohet askush”, – ishte apeli i Kreut të Qeverisë ndaj bizneseve. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.