FOKUS – “Disney” vazhdon modernizimin fitimprurës të klasikëve vizatimorë

UASHINGTON, 14 korrik /ATSH-AFP/ – Në fillim të viteve 1990, “Diseny” filloi të rishikojë katalogun e tij të klasikëve për të identifikuar cilët mund të përfitojnë nga një prekje rinovimi nga teknologjitë e reja në dispozicion, veçanërisht ajo 3D. Një iniciativë që deri tani ka gjeneruar më shumë se shtatë miliardë dollarë.

Krijimi më i fundit është një version i ri i “Mbretit Luan” që del të premten në SHBA dhe që ka ngjallur shpresa të mëdha në aspektin e të ardhurave.

Më poshtë lista e këtyre rishikimeve dhe të ardhurave në dollarë të versionit të fundit:

  • “Libri i xhunglës – filmi” (1994), bazuar në versionin e vitit 1967: 43,2 milionë dollarë.
  • “101 Dalmatët” (1996), bazuar në versionin e vitit 1961: 321 milionë dollarë.
  • “Liza në Botën e Çudirave” (2010), bazuar në versionin e vitit 1951: një miliardë dollarë.
  • “Maleficent” (2014), bazuar në versionin “Bukuroshja e fjetur” e vitit 1959: 759 milionë dollarë.
  • “Hirushja” (2015), bazuar në versionin e vitit 1950: 544 milionë dollarë.
  • “Libri i xhunglës” (2016), bazuar në versionin e vitit 1967: 967 milionë dollarë.
  • “Pit dhe Dragoi” (2016), bazuar në versionin e vitit 1977: 144 milionë dollarë.
  • “E Bukura dhe Bisha” (2017), bazuar në versionin e vitit 1991: 1,3 miliardë dollarë.
  • “Dumbo” (2019), bazuar në versionin e vitit 1941: 352 milionë dollarë.
  • “Aladini” (2019), bazuar në versionin e vitit 1941: 926 milionë dollarë. /G.S/
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.