TURQI – Diga e Ilisut mbulon qytetin mijëra vjeçar

ANKARA, 4 korrik /ATSH-ANSA/ – Këto janë javët e fundit në Turqi për qytetin Hasankeyf, pranë lumit Tigër, ndër qendrat më të rëndësishme të Mesopotamisë me 12 mijë vjet histori.

Numërimi i tij ndaj tij zhdukjes përfundimtare filloi me përfundimin e maksidigës së Ilisus, në krahinës juglindore Kurdish Batman.

Me mbushjen përfundimtare, Hasankeyf do të zhytet bashkë me 199 fshatrat e tjera të zonës.

Disa prej monumenteve mijëra vjeçare janë marrë muajt e kaluar, por me operacione shumë të kritikuara nga disa arkeologë.

Projekti nisi në 2006 dhe kushtoi mbi 1m3 miliard euro, por pati pësuar disa ngadalësime gjatë viteve, gjithashtu për tërheqjen e financuesve ndërkombëtarë nga frika e dëmtimit të trashëgimisë arkeologjike dhe natyrore.

Diga duhet të mbajë deri në 10 miliardë metra kube ujë, që do të përdoret për prodhimin e 1 200 megavatëve, pjesë e projektit GAP, që prej viteve ’60./  /os/ /em/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.