Eksportet në Shqipëri, potencial zhvillimi ekonomik dhe prezantim në tregjet ndërkombëtare

TIRANË, 4 korrik/ATSH/- Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj, zhvilloi një vizitë në mjediset e një kompanie, prodhimet e së cilës gjenden sot në shumë tregje europiane.

Gjatë vizitës, ministrja Denaj theksoi se “eksportet në Shqipëri përbëjnë një potencial shumë të madh zhvillimi ekonomik, rritje punësimi, por edhe prezantim shumë i mirë i Shqipërisë në tregjet ndërkombëtare. Mbështetja ndaj sipërmarrësve shqiptarë për t’i bërë produktet shqiptare gjerësisht të njohura, por dhe për të nxitur investimet e reja në funksion të rritjes së konkurrueshmërisë në produkte do të jetë në fokus të qeverisë shqiptare”.

Sipas saj, eksportet në zërin e ushqimeve dhe pijeve u rriten me 17,8% gjatë 4-mujorit të parë të vitit 2019, krahasuar me një vit më parë.

“Ky ritëm rritje është i qëndrueshëm nga një vit në tjetrin dhe i atribuohet gjithashtu përmirësimit të kushteve dhe rritjes së cilësisë së prodhimit nga bizneset shqiptare, duke i bërë ato konkurruese në tregjet europiane dhe ato ndërkombëtare”, tha Denaj. /k.s/ /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.