Zgjedhjet lokale, KQZ publikon të dhënat për votuesit deri në orën 15:00

TIRANË, 30 qershor /ATSH/ – Pjesëmarrja në votime deri në orën 15:00 është 15,5%.

Zëdhënësja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Drilona Hoxha doli në një konferencë për mediet, ku tha se, deri tani procesi ka vijuar normalisht dhe se pjesëmarrja deri në orën 15:00 ka qenë 15,5%, kur kanë ngelur ende edhe 4 orë nga orari zyrtar i votimit.

Në total kanë votuar 546 388 zgjedhës, ku Tirana ka numrin më të madh të votuesve.

Sipas bashkive numri i votuesve deri në orën 15:00 është:

Bashkia – Nr. Votuesve
1 Malësi e Madhe – 4600
2 Shkodër – 8720
3 Vau i Dejës – 4012
4 Pukë- 2709
5 Fushë-Arrëz – 1959
6 Tropojë – 2405
7 Has – 2888
8 Kukës – 6900
9 Lezhë – 9441
10 Mirditë – 4350
11 Kurbin – 5014
12 Mat – 6810
13 Klos – 3020
14 Bulqizë – 5000
15 Dibër – 10083
16 Krujë – 13000
17 Durrës – 24584
18 Shijak – 3810
19 Vorë – 3550
20 Kamzë – 7412
21 Tiranë – 117108
22 Kavajë – 5140
23 Rrogozhinë – 4100
24 Peqin – 4200
25 Belsh – 5208
26 Cërrik – 5199
27 Elbasan – 27466
28 Gramsh – 7446
29 Librazhd – 8501
30 Përrenjas – 5769
31 Lushnjë – 21746
32 Divjakë – 9796
33 Fier – 30440
34 Patos – 6906
35 Roskovec – 6319
36 Mallakastër – 5753
37 Ura Vajgurore – 5100
38 Kuçovë – 7200
39 Berat – 11300
40 Poliçan – 3800
41 Skrapar – 2976
42 Pogradec – 11265
43 Maliq – 9770
44 Pustec – 1692
45 Devoll – 5435
46 Korçë – 13500
47 Kolonjë – 3950
48 Përmet – 3654
49 Këlcyrë – 2100
50 Memaliaj – 3400
51 Tepelenë – 3632
52 Gjirokastër – 7230
53 Libohovë – 980
54 Dropull – 2109
55 Vlorë – 23899
56 Selenicë – 4550
57 Himarë – 3160
58 Delvinë – 1869
59 Sarandë – 6280
60 Finiq – 3315
61 Konispol – 2852
Totali = 546.382 votues
Në % = 15,5%

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.