Shtyrja e zgjedhjeve e çon Shqipërinë në drejtim të paditur

TIRANË, 13 qershor /ATSH/ Kryeministri Edi Rama tha sot nga takimi elektoral në Librazhd për fushatën e zgjedhjeve të 30 qershorit, se zgjedhjet nuk mund të shtyhen dhe kjo jo për shkak të kokëfortësisë, por për të mbrojtur Kushtetutën, ligjin dhe për të mos krijuar precedent për vitet që vijnë.

“Ka njerëz që nuk kanë sesi ta pëlqejnë sherrin, zhurmën, përplasjet dhe që thonë po ç’na duhet gjithë ky sherr, pse nuk shtyhen zgjedhjet për të shtensionuar situatën. Nëse ka një njeri që do ishte më i interesuari për shtyrjen e zgjedhjeve, po të ishte për interesin e ngushtë personal e pragmatist, do isha unë. Pse duhet të qëndroj kokëfortësisht në këtë pozicion, kur ne kemi qeverinë e plot punë për të bërë, shumicën në parlament e kemi solide dhe prej katër vjetësh qeverisim 75% të territorit, kemi thuajse gjithë bashkitë e mëdha që qeverisen nga socialistët. Atëherë pse të mos shtyhen zgjedhjet?“ – tha Rama.

“Arsyeja e parë që është e domosdoshme për t’u kuptuar deri në fund nga ata që u shkon nëpër mendje kjo rrugë e shkurtër, është se kjo rrugë e çon Shqipërinë në drejtim të paditur. Nëse shtyhen zgjedhjet, duke shkelur Kushtetutën dhe ligjet vetëm se njëra palë ka dalë nga binarët, nëse do e bëjë një palë sot do e bëjë pala tjetër nesër e kështu për shumë e shumë vite nuk do të kemi dot një proces ku politikanët të shkojnë tek populli dhe ky të vendosë nëse do i zgjedhë ose jo”, – tha Rama. /j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.