Gazetari i “The Guardian” për Tiranën: Një qytet interesant, i mrekullueshëm për t’u vizituar

TIRANË, 7 qershor/ATSH/ -Tirana, prej kohësh tanimë, tërheq vëmendjen e gazetarëve të huaj për gjallërinë që ka, por edhe për transformimin e pësuar, sidomos kur ndërthuret ruajtja e së shkuarës me modernizmin. Këto ditë, një nga gazetarët më të njohur britanikë, Shaun Walker, korrespondent i gazetës prestigjoze britanike “The Guardian” për Evropën Qendrore dhe Lindore, ka vizituar kryeqytetin shqiptar dhe përmes postimeve në Twitter ka ndarë me miqtë e tij disa nga momentet dhe përjetimet për Tiranën.

“Një vend i mrekullueshëm për t’u vizituar. Tirana është një vend interesant. Disa tregime nga Shqipëria vijnë së shpejti”, shkruan Shaun Walker.

Reagimet kanë qenë të shumta edhe nga miqtë e tij të huaj, të cilët e cilësojnë Tiranën si një qytet shumë të bukur dhe miqësor. “Akulloret janë të mrekullueshme, njerëzit janë miqësorë, një qytet shumë i bukur. Pamje e mrekullueshme nga maja e teleferikut gjithashtu. Shpresoj që të shijoni pjesën tjetër të kohës tuaj atje”, shkruan njëri prej tyre.

Një tjetër, me profesion arkitekt, i cili e ka vizituar Tiranën tetorin e shkuar, thotë: “Studioja arkitekturore @C20WestMids kaloi një javë në Tiranë, tetorin e kaluar, dhe zhvilluan një prezantim në janar. Qytet interesant, njerëz mikpritës, histori të papara”.

Ritmi i kryeqytetit, por dhe ajo se çfarë ofron për turistët e shumtë, ka bërë që vizitorët të dashurohen me kryeqytetin. “Mahnitëse, faleminderit që e ndan me ne! Kam vizituar Tiranën tetorin e kaluar dhe e kam dashuruar”, shton një tjetër.

Mes shumë fotove të publikuara nga Shaun Walker, bie në sy edhe një postim për kryebashkiakun Veliaj. Gazetari thotë se teksa po intervistonte Veliajn, ky i fundit e ndërpret dhe i thotë: “Më prisni pak, sa të celebroj një çift” (dhe shfaqen karriket, mysafirët, torta)”.

Sot në Tiranë gjeta një gazetë ku njoftohej vdekja e Hoxhës, që i shtohet asaj për Leninin. Tani më mungojnë Mao dhe Tito.

Sot bëra një vizitë në vilën e Enver Hoxhës në Tiranë, ku diktatori ka jetuar nga viti 1975 deri në vdekjen e tij, në vitin 1985. Një vend i mrekullueshëm, ngjethës. Është i mbyllur për publikun dhe duket gati njësoj siç ishte në kohën kur ai vdiq.

Dhomat e vilës janë mjaft funksionale, të kompletuara me mobiliet më të mira që mund të ofronte Shqipëria e atyre viteve. Në mure gjen copëza të ndryshme nga arti i realizmit socialist.

Kjo është tavolina ku Hoxha shkroi disa nga 74 (!) veprat e tij. Edhe pse shqiptarëve nuk u lejohej literature e huaj, Hoxha i pëlqente librat dhe merrte një dërgesë vjetore librash në frëngjisht nga Parisi.

Kudo ka rafte librash. Shumë prej tyre ishin vëllimet e tij ose literatura të tjera marksiste. Por kishte edhe mijëra libra mbi tema shumë më të gjera.

Dyert e dhomës së gjumit ishin pajisur me izolim zhurmash.

 

 

 

Shikoni këto pllaka në banjën e tij.

Edhe tre fëmijët e tij të rritur jetonin gjithashtu këtu. Arratia nga realiteti ishte tema e dhomave të tyre të gjumit.

Ja një dhomë ndënjie e këndshme dhe e rehatshme.

Ja edhe një tjetër.

Në katin e poshtëm kishte një pishinë dhe një tunel që të shpinte në bunker, nëse paranojakut Hoxha do t’i duhej të arratisej befas.

Në të gjallë të tij, e gjithë kjo zonë e qytetit ishte e mbyllur për publikun dhe këtu jetonin vetëm krerët kryesorë të partisë. Tani është zona ku zhvillohen eventet më të mëdha në Tiranë. Ja dhe një KFC nga ballkoni.

/e.caushi/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.