Ekonomi: Nuk ka studentë në protestë, janë militantë të PD-së dhe LSI-së

TIRANË, 21 maj /ATSH-Megi Zonja/ Deputetja e PS-së Milva Ekonomi gjatë një interviste televizive ka komentuar protestën e thirrur nga studentët që do të mbahet nesër. Ajo është shprehur se kjo nuk është një protestë e thirrur nga studentët, por është një protestë e thirrur nga ata të vetëquajtur, sipas saj, studentë që janë anëtarë të partive opozitare.

“Prononcimi për një protestë vjen nga disa studentë që vetëquhen studentë, por që kanë dy qasje: E para, tregon se janë studentë që janë në senat ose në këshillin studentor dhe në fakt në këto dy organe nuk mund të jenë figura që vijnë nga studentë që janë gjithashtu figura që rrjedhin nga partitë politike. Ne kemi disa emra që janë bërë të ditur nga Fakulteti i Shkencave të Natyrës ku janë dy studentë që janë të angazhuar politikisht pranë PD-së, që janë gjithashtu të ulur në senat dhe në Këshillin Studentor, që kanë një kontradiktë të pastër me atë që kërkon statusi i universitetit”, tha Ekonomi.

“Nga ana tjetër, janë dhe dy studentë për të cilët është bërë verifikimi, ku njëra vjen nga Fakulteti Ekonomik dhe tregon që nuk ka marrë bursën dhe në fakt ajo nuk është fare studente e Fakultetit Ekonomik, por është anëtare e LSI-së. Dhe një student tjetër që tregon se është nga Fakulteti i Historisë e Filologjisë, i cili në fakt tregon që nuk ka përfituar bursën, por në të vërtetë nuk është përfitues burse. Këto vijnë si informacione nga bordet e administrimit. Derisa ne marrim këtë informacion tregon se funksionon bordi i administrimit. “Pakti për Universitetin” është jetësuar dhe po merr formën e plotë”, tha Ekonomi. /j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.