BERLIN – Merkel mbështet idenë e një shtyrjeje të gjatë të Brexit

BERLIN, 10 prill /ATSH-AFP/ – Kancelarja gjermane, Angela Merkel pohoi sot se mbështeste idenë e shtyrjes së Brexit përtej 30 qershorit, një afat i kërkuar nga Londra, kur na ndajnë vetëm disa orë nga samiti europian, vendimtar për çështjen.

“Unë jam e mendimit se duhet t’i lëmë një afat të arsyeshëm partive politike britanike për të negociuar një rrugëdalje nga kriza, dhe për këtë arsye është mjaft e rëndësishme që (afati i dhënë nga BE-ja) të jetë më i gjatë sesa ai i kërkuar nga kryeministrja britanike”, deklaroi ajo para deputetëve gjermanë.

Britania e Madhe mund të jetë në prag të një daljeje pa marrëveshje nga Bashkimi Europian këtë të enjte, pasi drejtuesit europianë nuk po i japin ende një afat të ri./ /v.b/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.