KPK shkarkon kryetarin e Gjykatës së Apelit për Krimet e Rënda, Fehmi Petku

TIRANË, 9 prill /ATSH – I. Vata/ – Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar sot nga detyra, kryetarin e Gjykatës së Apelit për Krimet e Rënda, Fehmi Petku.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, pas hetimit dhe shqyrtimit të dokumentacionit ka vendosur sot shkarkimin nga detyra të Fehmi Petkut.

Vendimi u shpall sot nga trupa gjykues e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, e përbërë nga Genta Tafa (Bungo), Pamela Qirko, Xhensila Pine.

Subjekti i rivlerësimit, Fehmi Petku iu nënshtrua Vetingut për tre kriteret klasike me 2 prill për ligjshmërisë së pasurisë, kriterin etik dhe atë profesional, i cili nuk arriti të bindi trupën gjykuese për ligjshmërinë e pasurisë. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.