RIGA – Letonia vendos barrierë me gjemba në kufi me Rusinë

RIGA, 12 mars /ATSH-ANSA/ – Letonia ka përfunduar tërësisht ndërtimin e një barriere me tel me gjemba përgjatë 93 kilometrave të kufirit të saj me Rusinë.

Qëllimi i vendosjes së kësaj barriere, e lartë 2,7 metra, është njoftuar që në vitin 2015 dhe është për pengimin e imigracionit ilegal.

”Muri” i ri është pjesë e një projekti që kap shifrën 21 milionë euro dhe që është pajisur edhe me mjete të avancuara si sensorë apo telekamera mbikëqyrjeje./ /xhm/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.