UASHINGTON – NYT: Brenda pesë viteve SHBA dhe aleatët largohen nga Afganistani

UASHINGTON, 1 mars /ATSH-ANSA/- Të gjithë ushtarët amerikane të pranishëm në Afganistan do të duhet të tërhiqen nga vendi i shkatërruar nga lufta brenda një afati mes tre dhe pesë viteve.

”Plani i ri i Pentagonit siguron vendosjen e bisedimeve të paqes në tryezë me talebanët’’, raporton ”New York Times”.

Pjesa tjetër e forcave ndërkombëtare të pranishëm në vend që nga viti 2001, do të duhet të largohen në të njëjtën kohë me ato amerikane.

Plani  u diskutua  edhe me aleatët europianë për përgjysmimin e numrit, nga 14 mijë njësi, që janë aktualisht të pranishëm./  /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.