Këmbim valutor/ Euro e qëndrueshme në këmbim me lekun

TIRANË, 19 shkurt /ATSH/ – Në tregun e këmbimit valutor vendas, të martën monedha e përbashkët europiane euro, ruajti qëndrueshmëri në këmbim me lekun, duke u këmbyer me 124,37 lekë ndërsa dollari amerikan u forcua me 0,10 lekë krahasur me një ditë më parë.

Sipas Bankës së Shqipërisë, në këmbim me valutat e tjera leku është zhvlerësuar lehtë duke u luhatur brenda pritshmërive të BSH-së.

Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 109.96 +0.10
Euro EUR 124.37 0.00
Poundi britanik GBP 142.07 +0.15
Franga zvicerane CHF 109.53 -0.01
Jeni japonez (100) JPY 99.25 -0.14
Dollari australian AUD 78.21 -0.36
Dollari kanadez CAD 82.94 -0.07
Korona suedeze SEK 11.75 -0.13
Korona norvegjeze NOK 12.76 +0.01
Korona daneze DKK 16.67 0.00
SDR SDR 152.47 +0.14
Ari(OZ 1) XAU 146137.94 +659.13
Argjend (OZ 1) XAG 1734.07 -2.16
Juani kinez (onshore) CNY 16.25 +0.01
Juani kinez (offshore) CNH 16.24 +0.02
Lira turke TRY 20.71 -0.05

e.xh/j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.