Interpol Tirana/ Ekstradohet nga Italia i dënuari në kërkim

TIRANË, 13 shkurt/ATSH/ – Nga zyra qendrore Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Roma/Itali drejt vendit tonë i shtetasit B.P, 62 vjeç, banues në Pontinia/Itali.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Zyra e Interpol Tirana, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan, në vitin 2015, e ka dënuar me 7 vjet burg për veprat penale “Vjedhja e bankave dhe arkave të kursimit”, mbetur në tentativë dhe “Falsifikimi i dokumenteve”.

Përmbledhje e ngjarjes së ndodhur: Në vitin 2012 në filialin e një banke të nivelit të dytë në Elbasan, shtetasi B.P, ka paraqitur një vërtetim bankar të falsifikuar me një shumë të konsiderueshme në euro në llogarinë e tij. Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Roma, u bë i mundur arrestimi i tij në Itali, duke u finalizuar me ekstradimin drejt vendit tonë. /j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.