“Turismo.al”: Pavijonet e çmuara të trashëgimisë në Muzeun Historik Kombëtar

TIRANË, 8 shkurt /ATSH A.ALLA/ – Muzeu Historik Kombëtar u përurua më 28 tetor 1981 dhe është institucioni muzeal më i madh në Shqipëri. Ky muze tashmë është shndërruar në vendtakimin më interesant mes qytetarëve dhe historisë.

Objektet e shumta që ai përmban në pavijonet e veta po ngjallin kuriozitetin e turistëve vendas dhe të huaj, ku dhe blogjet e huaja po e promovojnë si një nga vendet që nuk duhen lënë pa vizituar gjatë vizitës në Tiranë.

Së fundmi, blogu italian ”Turismo.al” i ka kushtuar një artikull Muzeut Historik Kombëtar duke përshkruar periudhat e ndryshme historike që ky muze pasqyron me anë të objekteve të ekspozuara.

Shkrimi i plotë:

I vendosur në sheshin “Skënderbej”, në zemër të Tiranës, Muzeu Historik Kombëtar është mikëpritësi i trashëgimisë më të madhe historike dhe kulturore të vendit. I hapur në vitin 1981, kjo hapësirë tani përmban mbi 5.000 objekte në pavijonet e tij të dizajnuara mirë.
Muzeu njihet kryesisht nga fasada e tij, portreti i cili tregon një mozaik gjigant të titulluar ‘Shqipëria’, si një nga ndërtimet e periudhës së realizmit socialist, i cili përshkruan në mënyrë të përshtatshme heronjtë e lavdëruar të klasës punëtore.

Pavijoni i Antikitetit

Pavijoni i antikitetit është ndoshta më i çmuari i muzeut. Këtu, janë të ekspozuara rreth 400 objekte nga Epoka e Bronzit, ku fillon dhe historia e Shqipërisë dhe nxjerr në pah më të mirën e artit klasik.
Kryevepra e padiskutueshme e këtij pavijoni është “Bukuroshja e Durrësit”, mozaiku më i vjetër që daton në shekullin IV para Krishtit, forma dhe madhësi të ndryshme përbëjnë imazhin e një gruaje të bukur. Një tjetër kryevepër e po së njëjtës periudhë është “Dea e Butrintit”. Në të gjithë vendin, ekzistojnë kopje të shumta të këtij busti në mermer.

Pavijoni i Mesjetës

Pavioni i Mesjetës, i ndarë në dy salla, ekspozon vepra nga periudha e gjatë që shtrihet nga shekulli IV deri në shekullin XV pas Krishtit. Në këtë pavijon vlen të përmendet Epitafi i Gllavenicës (shekulli i 14-të), një copë e mrekullueshme prej mëndafshi e qëndisur me fije ari.

Pjesa tjetër e pavijonit përfshin objekte tradicionalisht të bëra me dorë, të tilla si monedha dhe emblema historike shqiptare. Në anën tjetër, pavijoni i Rilindjes Kombëtare tregon historinë e rizgjimit kombëtar të Shqipërisë. Pastaj ndiqet nga pavijonin e Pavarësisë me shpalljen e vendit si republikë në vitin 1912.

Ka shumë më tepër

Pavijoni më i këndshëm është ai ikonografik, i cili përmban një koleksion prej 65 ikonash me ngjyra të ndryshme të figurave më të rëndësishme të ikonografisë shqiptare, përfshirë Onufrin, djalin e tij Nikolla dhe Onufër Qiprioti.
Megjithatë, për një përvojë më etnografike, muzeu ofron mbi 250 objekte kulturore nga të gjitha zonat e vendit. Po ashtu, pavijoni i Luftës së Dytë Botërore ka një koleksion prej mbi 200 objektesh. /j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.