Prezantohet programi i plotë i Samitit të Dytë të Diasporës

TIRANË, 25 janar /ATSH/ Komiteti Shtetëror për Diasporën mbajti sot mbledhjen e radhës ku ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko prezantoi programin e plotë të Samitit të Dytë të Diasporës, i cili do të zhvillohet më 28 shkurt – 2 mars.

Tema e takimit u përqendrua tek panelet e diskutimit të Samitit të cilat do të trajtojnë çështje thelbësore të Diasporës.

Programi i Samitit parashikon realizmin e katër paneleve të diskutimit të cilat do të zhvillohen paralelisht. Në panelin e parë do të trajtohet tema “Vota si e drejtë”, ndërsa fokusi i panelit të dytë do të jetë te ekonomia, ku do të trajtohet tema “Zhvillimi ekonomik i qëndrueshëm – Vendlindja dhe Diaspora”.

Paneli i tretë do të ketë në fokus të diskutimit “Identitetin shqiptar”. Në panelin e katërt me temë “Ftesë nga shtëpia juaj”, do të analizohen aspekte të ndryshme të turizmit dhe agroturizmit.
Gjithashtu në mbledhje u prezantuan dhe aktivitetet kulturore dhe artistike që do të realizohen gjatë Samitit në Tiranë dhe në Lezhë. /j.p/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.