Check up falas, gjysmë milioni shqiptarë çdo vit analiza me standarde

TIRANË, 21 janar /ATSH/ Kryeministri Edi Rama u ndal edhe tek programi i kontrollit shëndetësor falas, gjatë fjalës së tij në seancën hapëse të sesionit të katërt të legjislaturës së Kuvendit.

“Sot që flasim janë që nga viti i kaluar afro gjysmë milion shqiptarë, të cilët nuk kanë mundësi të bëjnë check up në Amsterdam e Vjenë si i bëjnë këta të opozitës, që e kanë bërë falas në Shqipëri me standardet njësoj si në Vjenë e Amsterdam, me laboratorë ultra modernë e kushte optimale”, theksoi Rama.

“Pse i shqetëson këta check up? Ja po e ndalojmë partneritetin publik-privat dhe gjysmë milioni që e bëjnë çdo vit kontrollin, që po e shfrytëzojnë këtë mundësi, do u themi bëhjeni 81 mijë lekë të vjetra ose kurrë mos e bëfshi. E paguan shteti, sigurisht. Shërbimin e garanton një sipërmarrje që ka investuar për laboratorët, makineritë, qendrat e trajnimin e qindra njerëzve, por ne paguajmë analizat e gjysmë milioni njerëzish”, theksoi kryeministri Rama.

Ai solli në vëmendje edhe paketën e re të prezantuar para disa ditësh për lentet e syve për pensionistët. /j.p/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.