ATHINË – Merkel: Greqia duhet të vazhdojë të reformohet edhe pas krizës ekonomike

ATHINË, 10 janar /ATSH-DPA/ – Greqia duhet të vazhdojë të reformohet ndonëse doli nga tetë vite masa shtrënguese për shkak të krizës ekonomike që e preku rëndë, deklaroi kancelarja gjermane gjatë një vizite në Athinë, ku u takua me kryeministrin Aleksis Cipras.

Merkel përgëzon përpjekjet e popullit grek në kohët e vështira të masave shtrënguese të diktuara nga kriza financiare e vitit 2010 dhe nxiti optimizmin duke thënë se pas reformave Greqia do të jetë në gjendje të vetëfinancohet.

Vizita dy ditore e Merkelit erdhi katër muaj pasi Greqia përfundoi paketën e tretë dhe të fundit të ndihmës financiare.

Gjatë viteve të masave shtrënguese, shumë grekë, të ardhurat mesatare të të cilëve ranë ndjeshëm gjatë kësaj periudhe, e shohin këtë vizitë si simbolin e mundimit duke tërhequr një vëmendje të made, sa që televizioni kombëtar ERT transmetoi drejtpërdrejtë ardhjen e Merkelit që nga aeroporti.

Nesër, Merkel pritet të takohet me presidentin, Prokopis Pavlopoulos, hajë drekë me përfaqësues të sipërmarrjeve dhe të bisedojë me liderin e opozitës Kyriakos Mitsotakis. /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.