LONDËR – Dick: Policia në vështirësi me daljen nga BE

LONDËR, 28 dhjetor /ATSH-ANSA/- Kreu i policisë së Londrës, Cressida Dick thotë se Brexit mund të ketë efekte negative në sigurinë publike.

Dick shpjegoi se policia do të ketë më shumë vështirësi në qasjen në bazat e të dhënave aktuale dhe do të ketë nevojë për procedura të reja, të tilla si për të arrestuar dhe ekstraduar të huajt më vonë sesa kur ishte anëtare e BE.

”Do të ishte shumë e vështirë të arrijmë ne kohë të shkurtër nëse do të arrihet një  Brexit pa marrëveshje”, deklaroi Dick./   /os/ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.