JAPONI – Miratohet buxheti rekord i mbrojtjes prej 47 miliardë dollarësh

TOKIO, 21 dhjetor /ATSH-ANSA/- Qeveria japoneze miratoi sot një nivel rekord të shpenzimeve për mbrojtjen në buxhetin e vitit të ardhshëm, njoftoi mediat lokale, mes frikës ndaj Koresë së Veriut dhe fuqisë ushtarake kineze.
Një projektbuxhet prej 47 miliardë dollarësh u miratua për vitin fiskal që fillon më 1 prill, për të financuar shpenzimet e shtuara në një sistem mbrojtës kundër raketave dhe blerjen e avionëve luftarakë amerikanë.
Qeveria konservatore e kryeministrit Shinzo Abe gjithashtu po planifikon të modifikojë një anije që transporton helikopterë për ta bërë atë të përshtatshme për avionë luftarakë.
Japonia  ka rritur shpenzimet e mbrojtjes, pasi ajo synon të përballojë fuqinë ushtarake në rritje të Kinës dhe kërcënimet nga programet e raketave bërthamore dhe balistike të Koresë së Veriut.
Parlamenti, në të cilin qeveria ka një shumicë, është vendosur të votojë për buxhetin në  muajin janar./   /os/ a.jor.
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.