SHBA – Dëmet e zjarrit në Kaliforni arrijnë në nëntë miliardë dollarë

LOS ANXHELOS, 12 dhjetor /ATSH-DPA/ – Dy zjarret që përfshinë Kaliforninë muajin e kaluar shkaktuan më shumë se nëntë miliardë dollarë dëme, duke regjistruar zjarrin më të kushtueshëm në historinë e këtij shteti, dekalroi sot Dave Jones, komisioneri për sigurinë në Kaliforni.

Dëmet më të mëdha erdhën nga “Camp Fire” në veri të Kalifornisë, që shkatërroi qytetin Paradajz duke shkaktuar vdekjen e 86 personave.

Ndërsa “Woosley Fire” dogji një pjesë të tokave në jug të Kalifornisë.

Ky raport i nxjerrë nga komisioneri i sigurisë reflekton humbjet e raportuara nga shoqëritë e sigurimit dhe këto shifra pritet të rriten në muajt në vijim. /G.S/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.